‘Her an ölecekmiş gibi uyuyoruz’

Çiğdem Yılmaz – İsrail’in Gazze’ye yöenlik yoğun bombardımanı sürerken, bölgede can kayıpları da hızla artıyor. Gıda, elektrik ve barınma gibi temel insani gereksinimlerin güçlükle karşılanabildiği kentte durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor. İsrail’in kadın çocuk demeden sivilleri de hedef aldığı saldırılar sürerken, günlerdir bombaların yağdığı Gazze’nin Belediye Başkanı Dr. Yahya Al Sarraj, Milliyet’e konuştu. 

Gazze’deki binalarının yüzde 10’nun tamamen yerle bir olduğunu söyleyen Al Sarraj, “Kalanların birçoğu da hasarlı durumda. Gazze’de güvenli bir yer yok. İsrail’in ‘Güvenli bölge’ diye vatandaşlarımızı yönlendirdiği yerlerde de sıkıntı var. Çünkü halkımız güvenli diye gittiği bu yerlerde hedef haline geliyor. 1 ayda 10 bine yakın insanımızı kaybettik. Yaşamını yitiren bu insanların yüzde 70’i kadın ve çocuktu. 12 belediye personelim öldü, çalışanlarımızın birçoğu yaralandı, birçoğunun da evi yıkıldı. Bulundğumuz belediye binası 120 yıllık tarihi bir bina. İsrail bu binanın da bir an önce tahliye edilmesini, tahliye edilmemesi halinde binayı vuracaklarını söylüyor. İsraillerin amacı Filistilileri Filistin toprağından tamamen çıkartmak” dedi. 

‘Dünya izliyor’ 

“Gazze’de her an ölecekmişiz gibi uyuyoruz” diyen Al Sarraj, “1 aydır her gün ölüyoruz, dünya bizi izliyor. Bizim istediğimiz şey net; bu savaş dursun. Gazze bizim. Bir yere gitmeyeceğiz. Bizi göndermek istiyorlar ancak yeni bir Nakba olmayacağız. Öleceğimizi bilsek de gitmeyeceğiz. Gazze’de 1 aydır devam eden bir korku filmi var ve filmi dünya oturduğu yerden izliyor. Bu filmin bitmesini isteyenler var ancak devam ediyor ve filmin adı ‘İnsanlık suçu’” ifadelerini kullandı. 

‘İhtiyaçlar artıyor’ 

Al Sarraj, kentte sıkışıp kalanların en büyük sıkıntısının su, elektrik, yakıt, ilaç ve gıda olduğunu belirtip, “Belediyemizin kullanabileceği su miktarı yüzde 30. Yakıt ve elektrik çok az. Elektriklerin kesilmesi çok büyük sorun. Gıda ihtiyacımız her geçen gün artacak. Bir an önce bunların temin edilmesi gerekiyor. Yaralı sayıımız her geçen gün artıyor. Gıda, ilaç, su, gibi ihtiyaçlarımız da her geçen gün artıyor” dedi. 

Gazeteci oğlu öldü

Al Sarraj’ın Gazze’de gazetecilik yapan 31 yaşındaki oğlu Rushdi Yahya Sarraj da, 22 Ekim’deki saldırılarda hayatını kaybetti. Al Sarraj oğlu ilgili de üzgün olduğunu ve konuşmak istemediğini söyledi.

Nakba Günü nedir?

İsrail’in 14 Mayıs 1948’de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 15 Mayıs’ta yüz binlerce Filistinlinin vatanından sürülerek bir günde “mülteci” konumuna düştüğü gündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x