Fransa’da Beşşar Esed ve kardeşi Mahir Esed için tutuklama emri çıkarıldı

Fransa‘da mahkemenin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed için insanlığa karşı suça ve savaş suçuna ortaklık ettiği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardığı bildirildi.

ESED İÇİN TUTUKLAMA EMRİ

Fransız basınındaki habere göre, 2013’te Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde yapılan ve 1400 sivilin ölümüyle sonuçlanan kimyasal saldırıyla ilgili Esed hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

MAHİR ESED HAKKINDA DA TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARILDI

Mahkeme, Esed’i, 2013’teki Doğu Guta kimyasal saldırılarında insanlığa karşı suç ve savaş suçuna ortaklık etmekle suçladı. Mahkemenin hakkında tutuklama emri çıkardığı kişiler arasında Esed’in yanı sıra kardeşi Suriye ordusu Dördüncü Tümen Komutanı Mahir Esed ve iki silahlı kuvvetler generali de yer aldı.

PARİS’TEKİ MAHKEME 2021’DE SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Paris’teki mahkeme, 2013 kimyasal saldırılarına ilişkin soruşturmasını 2021’de açmıştı. Yasal soruşturma, Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi (SCM), avukatlardan oluşan Açık Toplum Adalet Girişimi (OSJI) ve Suriye’deki insan hakları ihlallerini kayıt altına alan Suriye Arşivi’nin şikayeti üzerine açılmıştı.

DOĞU GUTA KATLİAMI

Suriye yönetimi, 21 Ağustos 2013’te başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silaha başvurarak 1400’ün üzerinde sivili öldürmüştü. Katliamda, çoğu kadın ve çocuk binlerce sivil de zehirli gazlardan etkilenmişti. Doğu Guta, 2018’de de Suriye yönetiminin en sıkı ablukayı uyguladığı, neredeyse tüm silahları kullandığı bölge haline gelmişti.

BÖLGEDEKİ MUHALİFLER 2018’DE BÖLGEYİ BOŞALTMIŞTI

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x