Borsa güne düşüşle başladı

BIST 100 endeksi açılıkta önceki kapanışa göre 29,89 puan azalışla ve yüzde 0,39 değer kaybıyla 7 bin 718,96 puana indi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,34 ve holding endeksi yüzde 0,33 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,06 ile orman, kağıt, basım, en çok gerileyen ise yüzde 1,12 ile kimya, petrol, plastik oldu.

Dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,26 değer kazancıyla 7 bin 748,85 puandan tamamladı.

BU GELİŞMELER İZLENECEK

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD’de enflasyonun yavaşlamaya devam etmesinin ardından pozitif bir seyir izlendiğini ifade ederek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı yılın son faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamaların yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Fed’in art arda üçüncü toplantıda politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasına kesin gözüyle bakıldığını aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmelerinde Banka’nın gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçları aranacağını dile getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde perakende satışlar, yurt dışında ise İngiltere’de sanayi üretimi ve GSYH, Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ABD’de Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamalarının yanı sıra Üretici Fiyat Endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7 bin 660 ve 7 bin 590 seviyelerinin destek, 7 bin 760 ve 7 bin 860 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x